D38999/20WG39PDL
Mfr.Part #
D38999/20WG39PDL
Description
D38999/20WG39PDL
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
yes
Published :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
39
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WG39PDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39PD-LC Overview
D38999/20WG39PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT