D38999/20WG39PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Applications :
Military
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
No
Published :
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WG39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39PD Overview
D38999/20WG39PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER