D38999/20WG39PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
No
Feature :
Self Locking
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
39
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Flanges
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Military
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
39
Datasheets
D38999/20WG39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39PD Overview
D38999/20WG39PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER