D38999/20WG39PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG39PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39PD Overview
D38999/20WG39PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER