D38999/20WG39PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
39
Published :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WG39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39PD Overview
D38999/20WG39PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER