D38999/20WG39PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Number of Positions :
39
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded