D38999/20WG39PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39PC-LC Overview
D38999/20WG39PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT