D38999/20WG39PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39PC-LC Overview
D38999/20WG39PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT