D38999/20WG39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Self Locking
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Number of Positions :
39
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39PC Overview
D38999/20WG39PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER