D38999/20WG39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Published :
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
39
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39PC Overview
D38999/20WG39PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER