D38999/20WG39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Number of Positions :
39
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
39
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Published :
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
D38999/20WG39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded