D38999/20WG39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
39
Mount :
Flanges
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Feature :
Self Locking
Published :
Total Number of Contacts :
39
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39PC Overview
D38999/20WG39PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER