D38999/20WG39PC
Mfr.Part #
D38999/20WG39PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20WG39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39PC Overview
D38999/20WG39PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER