D38999/20WG39PBL
Mfr.Part #
D38999/20WG39PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Bulk
Contact Plating :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Gender :
Male
Panel Mount
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Threaded
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG39PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39PB-LC Overview
D38999/20WG39PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT