D38999/20WG39PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
39
Contact Style :
Pin
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Published :
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Depth :
40.1mm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
Plating :
Cadmium
Length :
32.77mm
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20WG39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG39PB Overview
D38999/20WG39PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER