D38999/20WG39PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
39
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Shielded
Published :
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
Male
Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
Depth :
40.1mm
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
39
Length :
32.77mm
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG39PB Overview
D38999/20WG39PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER