D38999/20WG39PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
HTS Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Depth :
40.1mm
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
32.77mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded