D38999/20WG39PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG39PA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
39
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
yes
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Published :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Mount :
Flanges
Datasheets
D38999/20WG39PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG39PA Overview
D38999/20WG39PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER