D38999/20WG39JN-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG39JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Shell Size - Insert :
21-39
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2011
Aluminum
Number of Pins :
39
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Olive Drab
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39JN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 39 pins on the device.
D38999/20WG39JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39JN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT