D38999/20WG39JD
Mfr.Part #
D38999/20WG39JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Shielded
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Gender :
Receptacle
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG39JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded