D38999/20WG39JB
Mfr.Part #
D38999/20WG39JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Applications :
Military
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
not_compliant
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Crimp
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Threaded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
39
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
D38999/20WG39JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG39JB Overview
D38999/20WG39JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER