D38999/20WG39JA
Mfr.Part #
D38999/20WG39JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Feature :
Self Locking
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Termination :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WG39JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded