D38999/20WG39JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Self Locking
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WG39JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG39JA Overview
D38999/20WG39JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER