D38999/20WG39HE
Mfr.Part #
D38999/20WG39HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Feature :
Self Locking
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
E
Reach Compliance Code :
not_compliant
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG39HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG39HE Overview
D38999/20WG39HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39HE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER