D38999/20WG39HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
39
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Published :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
39
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Feature :
Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG39HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded