D38999/20WG39HD
Mfr.Part #
D38999/20WG39HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39HD
Manufacturer :
Corsair
No
REACH SVHC :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
D
Mounting Feature :
Flange
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Panel Mount
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Feature :
Self Locking
Applications :
Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG39HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39HD Overview
D38999/20WG39HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER