D38999/20WG39HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39HC
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
39
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39HC Overview
D38999/20WG39HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER