D38999/20WG39HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
39
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
21-39
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20WG39HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39HC Overview
D38999/20WG39HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER