D38999/20WG39HB
Mfr.Part #
D38999/20WG39HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
D38999/20WG39HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG39HB Overview
D38999/20WG39HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER