D38999/20WG39HA
Mfr.Part #
D38999/20WG39HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39HA
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2001
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Panel Mount
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
21-39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Datasheets
D38999/20WG39HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG39HA Overview
D38999/20WG39HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER