D38999/20WG39BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
39
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Contact Size :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BC Overview
D38999/20WG39BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT