D38999/20WG39BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Size :
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Orientation :
C
Published :
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
39
Datasheets
D38999/20WG39BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BC Overview
D38999/20WG39BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT