D38999/20WG39BB
Mfr.Part #
D38999/20WG39BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Published :
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Datasheets
D38999/20WG39BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BB Overview
D38999/20WG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT