D38999/20WG39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Published :
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
B
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG39BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BB Overview
D38999/20WG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT