D38999/20WG39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Contact Size :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Number of Positions :
39
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
39
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BB Overview
D38999/20WG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT