D38999/20WG39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
39
Orientation :
B
Number of Positions :
39
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WG39BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39BB Overview
D38999/20WG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT