D38999/20WG39AN
Mfr.Part #
D38999/20WG39AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
yes
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
IEC Conformance :
No
Termination Type :
Crimp
Body/Shell Style :
Receptacle
Pbfree Code :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Size :
G
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Coupling Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
Total Number of Contacts :
39
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WG39AN
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WG39AN Overview
D38999/20WG39AN Features
D38999/20WG39AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39AN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT