D38999/20WG39AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Contact Size :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG39AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39AE Overview
D38999/20WG39AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT