D38999/20WG39AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/20WG39AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39AE Overview
D38999/20WG39AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT