D38999/20WG39AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Published :
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG39AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39AC Overview
D38999/20WG39AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT