D38999/20WG39AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
39
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
39
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WG39AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39AC Overview
D38999/20WG39AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT