D38999/20WG39AC
Mfr.Part #
D38999/20WG39AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Bulk
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
D38999/20WG39AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39AC Overview
D38999/20WG39AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT