D38999/20WG39AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
16
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
39
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
Contact Size :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WG39AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AB Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 16 pins are available.
D38999/20WG39AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT