D38999/20WG39AB
Mfr.Part #
D38999/20WG39AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Flange
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
Panel Mount
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WG39AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AB Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 16 pins are available.
D38999/20WG39AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT