D38999/20WG39AA
Mfr.Part #
D38999/20WG39AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Shell Size, MIL :
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Published :
2011
Shell Size - Insert :
21-39
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Flange
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
39
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
39
Pbfree Code :
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG39AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AA Overview
D38999/20WG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT