D38999/20WG39AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
Shell Size - Insert :
21-39
Filter Feature :
No
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
39
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Published :
2011
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WG39AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AA Overview
D38999/20WG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT