D38999/20WG39AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Number of Positions :
39
Published :
2011
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
39
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
21-39
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AA Overview
D38999/20WG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT