D38999/20WG39AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Pbfree Code :
No
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
21-39
Shell Finish :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
39
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
Type :
For Male Pins
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2011
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
39
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WG39AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG39AA Overview
D38999/20WG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT