D38999/20WG16SNL
Mfr.Part #
D38999/20WG16SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
16
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
12 Weeks
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG16SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG16SN-LC Overview
D38999/20WG16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT