D38999/20WG16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
16
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
16
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
21-16
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WG16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16SN Overview
D38999/20WG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER